Co je potřeba vědět při koupi stříbra

CENA stříbra vers. jeho HODNOTA

Cena stříbra se většinou mění v závislosti na ceně zlata, ovšem poměr se v minulosti lišil. Poměr zlata a stříbra je často analyzován obchodníky a investory. V roce 1792 byl v USA stanoven zákonem poměr zlata k/ke stříbru v hodnotě 1:15, což znamenalo, že za jednu trojskou unci zlata by se dalo koupit 15 trojských uncí stříbra (1oz=31,1034768 g).

 

Průměrný poměr zlata ke stříbru v průběhu 20. století byl 1:47. V současnosti tento poměr činní cca 1:55. Od roku 1985 do konce roku 2012 se cena zvýšila z 6 USD za trojskou unci na 30,35 USD. To je pětinásobný růst jeho HODNOTY!!!

 

STŘÍBRO MÁ POTENCIÁL. NEZAPOMÍNEJTE NA NĚHO. NEPODCEŇUJTE HO.

Češi dávají u investic do drahých kovů v současnosti přednost zlatu před stříbrem. Má to logiku: investiční zlato není zatíženo daní z přidané hodnoty. Stříbro se přitom v roce 2012 stalo nejvýnosnější komoditou (růst 9%) a má i velký potenciál pro zhodnocení do budoucna.

Nevýhodou u stříbra se může jevit, že jeho cena se vyznačuje velkou rozkolísaností a na rozdíl od zlata je zatíženo daní z přidané hodnoty (od 1.1.2013 ve výši 21%).

Stříbro je přitom druhá nejpoužívanější komodita v průmyslu vůbec. Celých 85 procent celosvětové spotřeby stříbra spadá právě na průmysl a na investování tak zbývá pouhých 15 procent celosvětové produkce. Čím dál více se stříbro získává pracně a nákladně z nepoužívané elektroniky. 

Nejprodávanější slitky stříbra o váze půl kilogramu přitom nyní stojí, včetně DPH, přibližně 14.000 Kč. Slitek o váze jednoho kilogramu se prodává přibližně za 27.500 Kč. Vedle toho investiční slitek zlata o váze půl kilogramu nyní stojí přibližně 535.000 Kč, jeden kilogram se v současnosti prodává podle cen na internetu za cenu vyšší jednoho milionu korun.

Sílí názory, vzhledem k tomu, že stříbra je v současné době osmkrát méně než zlata, že stříbro můžeme označit jako extrémně podhodnocené. Dlouhodobě je stříbra extrémní nedostatek a průmysl ho spotřebovává více, než se ho stačí vytěžit. Stříbro je v dnešní době podhodnoceno o více jak 30 procent.