Otázky a Odpovědi

Nejčastěji kladené otázky:


Jaké je DPH na zlaté a stříbrné slitky a mince?
Prodáváme pouze investiční zlato v ryzosti a v odpovídající kvalitě tak, aby zlato nepodléhalo platbě DPH (viz Zákon č. 235/2004 Sb., v platném znění). Stříbro podléhá platbě DPH ve výši 20%. Toto DPH odvádí prodejce. Na každý nákup obdržíte samozřejmě daňový doklad.

 

Jaké zlaté a stříbrné slitky a mince prodáváte?
Prodáváme pouze investiční zlato a stříbro ve formě slitků a mincí špičkové kvality od rafinerií a mincoven, kde je ryzost, váha a kvalita kontrolovaná a garantovaná státem.

 

Dostanu k zlatu a stříbru certifikát?
K investičním zlatým slitkům Argor Heraeus SA je vždy k dispozici certifikát, zatavený spolu se slitkem v obalu. Ryzost investičních mincí ze zlata a stříbra a slitků ze stříbra je garantovaná emitujícím státem. Proto se k nim nevystavuje žádný certifikát. Toto je však běžné u všech obchodníků s cennými kovy.

 

Mohu i tak dostat potvrzení pravosti mincí s razítkem k mému nákupu?
Ano, i když to není běžné. Pro uspokojení Vaši důvěry, nabízíme možnost potvrzení s razítkem od soudního znalce v oboru mincí. Podmínkou je uhrazení poplatku za toto potvrzení a již zaplacený nákup zboží. Cena za potvrzení se odvíjí od velikosti a pracnosti posouzení.

 

Jak objednat?
U nás si vyberete investiční zlato a stříbro nejlepší kvality a známých výrobců. Portál je přístupný 24 hodin denně, 7 dnů v týdnu. Rozhlédněte se a vyberte si z naší bohaté nabídky!

Můžete objednat dvěma způsoby:

  • Prostřednictvím našeho webshopu
  • Telefonicky = po dohodě s našim obchodním zástupcem

Jak mám zaplatit?
Po objednání zboží obdržíte e-mail s potvrzením objednávky. Poté můžeme ověřit Vaši objednávku formou telefonátu, to je tzv. konfirmace obchodu. Následně opět formou e-mailové zprávy obdržíte zálohovou fakturu s číslem účtu a částkou k platbě, plus další  potřebné informace. Platba probíhá převodem na účet nebo vkladem hotovosti na pokladně.

Jak rychle mám zaplatit?
Co nejdříve! Důvodem jsou neustálé pohyby cen zlata a stříbra na trzích. Proto je nezbytné uhradit platbu za zboží ihned. Pokud nedojde k platbě obratem, mohou se ceny rapidně lišit a nemůžeme garantovat cenu, která mezitím vystoupí nad cenu v době objednávky.

Jak poznám, že je zboží zaplaceno?
Po připsání platby na účet Vás budeme obratem formou e-mailové zprávy informovat o přijetí platby.

Kdy dostanu moje slitky a mince?
Protože dbáme na výhodné ceny, veškeré zboží je v současné době objednáváno pouze externě mimo ČR. Kdybychom nakupovali na sklad, nemohli bychom reagovat okamžitě na změny cen a změny na straně nabídky a poptávky. Veškeré zboží je expedováno většinou do 7-10 pracovních dnů po připsání úplné platby za zboží na náš účet. Bohužel nemůžeme garantovat tuto dobu v některých případech na straně dodavatelů (např. období inventarizací, státních svátků, hromadných dovolených, popř. i extrémního zájmů klientů. Proto dle VOP max. doba dodání do 30 dnů. Viz bod 2.1. j) VOP.

Jak dostanu moje slitky a mince?
Jako plně pojištěnou zásilku (cenné psaní nebo cenný balík), pouze do vlastních rukou proti podpisu a kontrole OP. Zboží je balenou v bezpečnostním obalu a je pojištěno na plnou hodnotu.

Mohu cenné kovy jako jiné zboží vrátit? Např. jako CD nebo knihu?
Nikoliv! Na investiční cenné kovy je výjimka ze zákona č.40/1964 Sb. Viz níže. 
Proto nelze akceptovat záruku vrácení peněz. Raději si nákup dobře rozmyslete dopředu a vydejte ze svého rozpočtu pouze ty peníze, které si zaslouží takto investovat. Ujednání Zákona č. 40/1964 Sb., (občanský zákoník) odstavec 8, §53:
"Kromě případů, kdy je odstoupení od smlouvy výslovně ujednáno, nemůže spotřebitel odstoupit od smluv na dodávku zboží nebo služeb, jejichž cena závisí na výchylkách finančního trhu nezávisle na vůli dodavatele.“

Mám smysl před odesláním objednávky číst "Obchodní podmínky"?
Ano a vždy. Chráníte tím sebe i nás, před neuváženou investicí. 

 

Jak objednané cenné kovy obdržím?
Nejprve Vám do e-mailu dorazí zpráva o odeslání zboží.  To je již zboží na cestě k Vám na udanou doručovací adresu.  Zboží jde jako cenné psaní (popř. cenný balík) a veze jej dodávka a pracovník České pošty.  Zboží vydá proti podpisu a kontrole OP pouze osobě, která zboží objednala, (tzn. do vlastních rukou).

Mám si zboží po převzetí zkontrolovat?
Ano, je to ve Vašem zájmu. Zboží je však pečlivě baleno, kontrolováno, váženo a pojištěno. Proto se není čeho obávat. Pokud i přesto máte jakékoliv pochybnosti, neváhejte nás ihned kontaktovat.

Jak je to s případným zpětným odkupem (výkupem) u zlata a stříbra?
Výkupní cena závisí přímo na tzv. Londýnském fixingu, což je aktuální cena na světovém trhu zlata.

Cena stříbra je opět závislá na aktuální ceně stříbra na světovém trhu.

Vykupujeme pouze investiční zlato a stříbro zakoupené u nás. Zboží musí být v dobrém a neporušeném stavu, bez známek opotřebení a poškození.

Pro výkup platí stejné zásady jako pro nákup, ale proces jde opačným způsobem.

Tedy nejprve nás zkontaktujte, cena Vám bude zaslána jako e-mail zpráva, pak zašlete cenné kovy jako cenné psaní. Po obdržení a kontrole, Vám bude cena fixována a do 10 dnů připsána dohodnutá a potvrzená částka, jako platba na Váš bankovní účet, který nám zašlete v potvrzené e-mail objednávce výkupu.

Jak je to s dodací lhůtou?
Většinu zboží máme skladem, dodací lhůty najde: zde.

 

Jak je to s daní z příjmu při prodeji (např. zpětný výkup nebo prodej další osobě)?

Již víme, že nákup zlata je osvobozen od DPH dle zákona č. 235/2004 Sb., v platném znění. U stříbra však nikoliv. V tomto režimu je realizován i zpětný odkup, tedy podle režimu osvobození vztahující se buď k fyzické nebo k právnické osobě. Tzn., kdo si může DPH odečíst.

V případě fyzických osob je výnos z prodeje drahého kovu (příjem z prodeje movité věci) osvobozen od daně z příjmů!!! Viz § 4 odst. 1 písm. c) Zákona č. 586/1992 Sb., v platném znění.

Osvobození se nevztahuje na příjmy z prodeje movitých věcí, pokud jsou nebo byly zahrnuty do obchodního majetku pro výkon podnikatelské a jiné samostatné výdělečné činnosti poplatníka, a to do pěti let od jejich vyřazení z obchodního majetku.